Dzień Matki Fantasy Historyczne Kryminał Książki Książki dla kobiet Poradnik Romans

Poezja i dramat- czyli coś na prezent dla mamy

Nie wiesz jaki prezent na dzień mamy wybrać? Co roku dajesz swojej mamie to samo, ale tym razem postanowiłeś zrobić wyjątek i szukasz czegoś innego? A co powiesz na książkę? Naszym zdaniem dowolna publikacja będzie idealnym pomysłem na prezent. Takie podarunki można wręczać nie tylko z okazji Dnia Matki, ale także na urodziny, imieniny i wszelkie inne okazje.

Na co zatem zwrócić uwagę? Które książki spodobają się naszym mamom?

Poezja w klasycznym wydaniu

Jeśli mamy na myśli jakąś pamiątkową książkę dla mamy i jeśli wiemy, że lubi ona czytać poezję, to tomik wierszy ulubionego poety, powinien jej się spodobać. W księgarniach do wyboru mamy sporo klasycznych wydań, które są znane, cenione i chętnie wybierane przez wszystkich miłośników poezji. Do tytułów na które warto zwrócić uwagę można zaliczyć:

 • Wiersze. Juliusz Słowacki;
 • Poezje. Cyprian Kamil Norwid;
 • Przykłady poetyckie. Czesław Miłosz;

Na półkach w księgarniach mamy przeważnie do czynienia z nowszymi wydaniami tych klasyków. Niekiedy jednak można także znaleźć jakieś pojedyncze egzemplarze czy nawet tak zwane „białe kruki”

Poezja współczesna

Jeżeli nasza mama ma już w swojej biblioteczce wszystkie klasyczne wydania stworzone przez ulubionych poetów, to warto zwrócić uwagę na poezję współczesną. Tego typu literatura chętnie wybierana jest przez prawdziwych pasjonatów i przez osoby, które ciągle poszukują czegoś nowego. Jeśli nie mamy doświadczenia w wyszukiwaniu takich publikacji, to kilka poniższych propozycji powinno przypaść nam do gustu.

Ciekawe, interesujące i godne uwagi będą:

 • Wiersze wybrane. Wisława Szymborska;
 • Bez pożegnania.Julia Hartwig;
 • Połów. Poetyckie debiuty 2010. Roman Honet;

Mając do dyspozycji tak wiele propozycji można znaleźć coś współczesnego i intrygującego zarazem. Warto wspomnieć, że tego typu poezja będzie stanowić świetną pamiątkę. Na pierwszej stronie można dodać jakąś osobistą dedykację i wtedy tomik z wierszami na pewno wzbudzi zainteresowanie naszej mamy.

Dramaty

Jeżeli poszukujemy jakiejś ambitnej lektury dla naszej mamy, to dramat będzie odpowiednią kategorią. Chociaż takie książki wymagają skupienia i odpowiedniego nastroju, to uczą i pozwalają przeżywać niezwykłe emocje. Wśród różnych propozycji można znaleźć publikacje polskich i zagranicznych autorów. Do chętnie wybieranych należą:

 • Biała gejsza. Chelsea Haywood;
 • Nostalgia anioła. Alice Sebold;
 • Antygona. Sofokles;
 • Romeo i Julia. Szekspir;
 • Kod źródłowy. Anna Sokalska

Wszystkie przedstawione powyżej propozycje zaliczają się do literatury poważnej. Takie książki można wybierać na prezent, ale warto kupować je osobom, które lubią poezję i dramat.